Ruszają „dni judaizmu” w Poznaniu – kościelne uroczystości rozpocznie pokaz „Skrzypka na dachu”
17 stycznia w Poznaniu rozpocznie się kolejny współorganizowany przez polski episkopat „Dzień Judaizmu”. Tę rzekomo katolicką uroczystość otworzy pokaz musicalu „Skrzypek na dachu”. W programie przewidziano także ekumeniczne „nabożeństwa”.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
W Poznaniu pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach obchodów tegorocznej, 26. edycji Dnia Judaizmu, będzie sobotni, zaplanowany na godz. 19 w Teatrze Muzycznym, spektakl musicalu „Skrzypek na dachu”.
W ramach obchodów w środę, w synagodze przy ul. Stawnej, zostanie zorganizowane spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Z kolei w czwartek, przy grobie rabina Akivy Egera, na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej, wspólnie pomodlą się chrześcijanie i Żydzi.
W piątek, w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami”, zostanie otwarta wystawa „Judaica – sztuka nagrobna wielkopolskich Żydów”. 14 stycznia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w ramach salonu poezji, aktor teatralny i filmowy Adam Ferency będzie czytał poezję Jerzego Ficowskiego.
15 stycznia w Teatrze Nowym w ramach koncertu „Yiddish Tango” z zespołem Tango Attack wystąpi Olga Avigail Mieleszczuk. Dzień później, także w Teatrze Nowym, zaplanowano sceniczne czytanie fragmentów książki „Golem” autorstwa Macieja Płazy.
17 stycznia w Kościele św. Wojciecha metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył nabożeństwu biblijnemu. Następnego dnia w Akademii Lubrańskiego zostanie wręczona nagroda „Menora Dialogu”, przyznawana przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.
Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST.
Honorowymi patronami wydarzenia są: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych dr Aleksandra Iwaszkiewicz-Woda.
Z komentarzy:
„Wilki w Owczych Skórach” czyli polskojęzyczni członkowie Episkopatu Polski to wyświęceni masoni. To oni pozamykali przed Polakami kościoły w 2020 roku, promują śmiercionki C-19, wspierają dewiację LGBT (oświetlona Katedra w Katowicach sodomicką tęczą) , namawiają w świątyniach polskich do wspierania przyjeżdżających banderowców, ….Czy czczenie przez wielu członków Episkopatu żydowskich demonów jest czymś zaskakującym? Przecież to ich rodzime wyznanie!