11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II w 1992 r. Jako dzień obchodów Ojciec Święty wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu.
Światowy Dzień Chorego św. Jan Paweł II ustanowił w liście, który wystosował 13 maja 1992 roku, a więc w inne święto Maryjne związane z objawieniami Matki Bożej w Fatimie.
Pisząc o swojej inicjatywie podkreślił, że celem Dnia Chorego jest pobudzenie wrażliwości całego Kościoła „na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej”. Już wtedy Papież sam był osobą cierpiącą, rok wcześniej bowiem zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.
Obie te daty – listu i samego Dnia Chorego – upamiętniają dwa ważne wydarzenia z życia Kościoła katolickiego: 13 maja to wspomnienie pierwszego objawienia Maryjnego w portugalskiej Fatmie (1917 r.), a 11 lutego obchodzimy wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi św. Bernardecie Soubirous w Lourdes (1858 r.). Tak więc duchowym natchnieniem chorych i ich opiekunów, w tym dniu jest Matka Najświętsza.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „WSPOMNIENIE NMP z LOURDES ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 11 LUTY Jako dzień chorego Ojciec Świę™ty wybrał wspomnienie NajÅ›wiÄtszej Mary Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi W chorobie cierpieniu o. Łukasz modlitwa o uzdrowienie uwolnienie”