Niedziela, 5 lutego 2023
V NIEDZIELA ZWYKÅ A 
Umiłowani Boga - Dziękuję Ci Jezu za wszystko co od Ciebie mam. Jezu ufam  Tobie | Facebook
(Mt 5, 13-16)
Jezus powiedziaÅ‚ do swoich uczniów: „Wy jesteÅ›cie solÄ… ziemi. Lecz jeÅ›li sól utraci swój smak, czymże jÄ… posolić? Na nic siÄ™ już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteÅ›cie Å›wiatÅ‚em Å›wiata. Nie może siÄ™ ukryć miasto poÅ‚ożone na górze. Nie zapala siÄ™ też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na Å›wieczniku, aby Å›wieciÅ‚a wszystkim, którzy sÄ… w domu. Tak niech wasze Å›wiatÅ‚o jaÅ›nieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.
Wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów
Z komentarza Å›w. Augustyna, biskupa, do Listu do Galatów

Zrozumiejmy Å‚askÄ™ Pana
ApostoÅ‚ napisaÅ‚ List do Galatów, aby pouczyć, iż Boża Å‚aska uczyniÅ‚a ich wolnymi od Prawa. Kiedy bowiem Ewangelia zostaÅ‚a już im oznajmiona, pojawili siÄ™ jacyÅ› ludzie, z pochodzenia Å»ydzi, którzy wprawdzie nazywali siÄ™ chrzeÅ›cijanami, ale nie rozumieli jeszcze dobrodziejstwa Å‚aski Ewangelii. Otóż ci ludzie pragnÄ™li nadal podlegać Prawu, które Bóg nadaÅ‚ niegdyÅ› sÅ‚ugom grzechu, nie zaÅ› sprawiedliwoÅ›ci; ludziom grzesznym daÅ‚ Å›wiÄ™te Prawo, aby ukazać ich grzechy, nie zaÅ› aby je usunąć, ponieważ jedynie Å‚aska wiary dziaÅ‚ajÄ…ca przez miÅ‚ość usuwa grzechy. Tak wiÄ™c ludzie ci pragnÄ™li dostÄ™pujÄ…cych Å‚aski Galatów poddać przepisom Prawa. Utrzymywali zatem, iż na nic zda siÄ™ Ewangelia, jeżeli nie przyjmÄ… obrzezania i nie poddadzÄ… siÄ™ pozostaÅ‚ym przepisom judaizmu.
Z tego powodu Galaci zaczÄ™li podejrzewać apostoÅ‚a PawÅ‚a, który oznajmiÅ‚ im EwangeliÄ™, iż zaniedbuje wskazania pozostaÅ‚ych ApostoÅ‚ów, zobowiÄ…zujÄ…ce pogan do życia wedÅ‚ug zasad judaizmu. Wobec niebezpieczeÅ„stwa zgorszenia ustÄ…piÅ‚ Å›wiÄ™ty Piotr i zostaÅ‚ wmieszany w udawanie, jakoby i on sam uważaÅ‚, iż Ewangelia jest bezowocna, jeżeli nie speÅ‚nia siÄ™ przepisów Prawa. Od tego udawania odwiódÅ‚ go Å›wiÄ™ty PaweÅ‚, jak to sam w omawianym liÅ›cie stwierdza. To samo zresztÄ… zagadnienie przedstawia List do Rzymian. Wydaje siÄ™ jednak, że pomiÄ™dzy obydwoma listami zaistniaÅ‚o coÅ›, co zakoÅ„czyÅ‚o niezgodÄ™ i uporzÄ…dkowaÅ‚o spór pomiÄ™dzy chrzeÅ›cijanami pochodzÄ…cymi z judaizmu a tymi, którzy przedtem byli poganami.
W LiÅ›cie do Galatów ApostoÅ‚ pisze do tych, którzy zachwiali siÄ™ pod wpÅ‚ywem autorytetu ludzi wywodzÄ…cych siÄ™ z judaizmu i nakÅ‚aniajÄ…cych do zachowania Prawa. ZaczÄ™li im bowiem wierzyć, jakoby PaweÅ‚ bÅ‚Ä™dnie uczyÅ‚ przeciwstawiajÄ…c siÄ™ ich obrzezaniu. Toteż ApostoÅ‚ rozpoczyna w ten sposób: „Nadziwić siÄ™ nie mogÄ™, że tak szybko chcecie przejść od Tego, który was Å‚askÄ… Chrystusa powoÅ‚aÅ‚, do innej Ewangelii”.
We wstÄ™pie zaznacza zatem krótko istotÄ™ sporu. Już w samym pozdrowieniu, nazywajÄ…c siÄ™ apostoÅ‚em posÅ‚anym „nie przez ludzi ani za poÅ›rednictwem czÅ‚owieka”, co nie znajduje siÄ™ w żadnym innym liÅ›cie, dostatecznie ukazuje, iż ci, którzy rozgÅ‚aszali owe bÅ‚Ä™dne nauki, nie pochodzÄ… od Boga, lecz od ludzi. Wykazuje też, iż nie należy uważać go za mniejszego od innych ApostoÅ‚ów w tym, co dotyczy powagi Å›wiadectwa apostolskiego. Wie bowiem, że jest apostoÅ‚em, posÅ‚anym nie od ludzi bÄ…dź za poÅ›rednictwem czÅ‚owieka, lecz od Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa.
 
 Modlitwa ofiarowania siÄ™ Bogu
Komentarze do poszczególnych czytaÅ„ przygotowane przez Bractwo SÅ‚owa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Post powstrzymuje zÅ‚o, gasi konflikty, również te zbrojne. Wielka jest moc postu, ale powstaje pytanie: jaki on powinien być, aby okazaÅ‚ siÄ™ takim potężnym narzÄ™dziem pokoju!
Modlitwa i post w konkretnej intencji majÄ… wielkÄ… siÅ‚Ä™. Dlaczego wiÄ™c wiele osób poszczÄ…cych jest zdziwionych, że ich modlitwy nie zostaÅ‚y wysÅ‚uchane? Pan Bóg wysÅ‚uchuje nas, ale dla Niego przede wszystkim ważne sÄ… nasze serca – Jemu przede wszystkim zależy na nas, na naszej przemianie, a nie na rozwiÄ…zywaniu naszych problemów, obdarowywaniu dobrobytem czy zdrowiem (choć i to daje).
Komentarz do psalmu
Psalm 112 zawiera obietnicÄ™ dla każdego, kto „boi siÄ™ Pana”, kto caÅ‚ym sercem Mu ufa. Czy ja jestem tym czÅ‚owiekiem, dla którego jest ta obietnica? JeÅ›li jestem uczciwy wobec innych, zauważam potrzeby bliskich i bliźnich, potrafiÄ™ oddać to, co moje, a nie to, co mi zbywa, potrzebujÄ…cemu i „nie wie lewica, co czyni prawica”, to mogÄ™ cieszyć siÄ™ bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem Boga.
Komentarz do drugiego czytania
Cuda Jezusa zdecydowanie różniÄ… siÄ™ od nadzwyczajnych znaków czynionych przez wyznawców innych religii czy też przez różnych wspóÅ‚czesnych magów i „uzdrowicieli”. One sÄ… podporzÄ…dkowane gÅ‚oszonemu SÅ‚owu, potwierdzajÄ… je i sÅ‚użą Królestwu Bożemu. Same w sobie jakby nie byÅ‚y ważne – wspomagajÄ… sÅ‚owo Jezusa, budzÄ…c wiarÄ™ wÅ›ród sÅ‚uchaczy. Nie majÄ… nic z uwodzÄ…cych sÅ‚ów ludzkiej mÄ…droÅ›ci – taka mÄ…drość nikogo nie przekona. Szkoda wysiÅ‚ku! ÅšwiÄ™ty PaweÅ‚ swoim gÅ‚oszeniem Ewangelii naÅ›ladowaÅ‚ postÄ™powanie Jezusa.
ProÅ›my o umiejÄ™tność demaskowania pokusy nadzwyczajnoÅ›ci, szukania sensacji. SÅ‚uchajmy w ciszy serca, z pokorÄ… sÅ‚owa Bożego i wypeÅ‚niajmy je w naszym „dziÅ›”.
Komentarz do Ewangelii
Wielu narzeka, że tak wiele jest zÅ‚a wokóÅ‚, że nic nie da siÄ™ zrobić. Gdyby spojrzeć na wÄ…tÅ‚e Å›wiatÅ‚o w ciemnoÅ›ci, albo na zwykÅ‚Ä… Å›wieczkÄ™ zapalonÄ… w mroku nocy zrozumiemy jak wystarczajÄ…co oÅ›wietla drogÄ™ idÄ…cym. Tak niewielka ilość soli nadaje smak potrawom. Dlatego niewielu chrzeÅ›cijan potrzeba, by oÅ›wietlić drogÄ™ innym. To my mamy być Å›wiatÅ‚em i solÄ… nie zrażajÄ…c siÄ™ tym, że jesteÅ›my mali i sÅ‚abi. PowinniÅ›my jednak być otwarci na Ducha ÅšwiÄ™tego i przejrzyÅ›ci, aby Å›wiatÅ‚o Jezusa oÅ›wietlaÅ‚o Å›wiat.
Możemy sobie zadać kilka pytań, aby zrobić taki rachunek sumienia z bycia uczniem Jezusa.
Czy w życiu osobistym polegamy na własnych siłach, czy na Bogu?
Czy mówimy innym o przebaczeniu, kiedy sami podtrzymujemy urazy i niechęć do bliźnich?
Czy możemy zachęcać do modlitwy kogokolwiek, jeśli lekceważymy ją w naszym życiu?
Czy głosząc Jezusa ubogiego sami umiemy się dzielić?
Czy możemy mówić o czystoÅ›ci, gdy sami mamy nieczyste pragnienia?
Czy budujemy jedność we wspólnocie KoÅ›cioÅ‚a?
Czy oczekujemy wdziÄ™cznoÅ›ci w formie ludzkiego uczucia, przywiÄ…zania, pochwaÅ‚, darów?
Czy sÅ‚aboÅ›ci innych budzÄ… w nas wspóÅ‚czucie, czy też jesteÅ›my „prorokami zÅ‚a”, wytykajÄ…cymi innym ich bÅ‚Ä™dy?
Czy szukamy spotkania z ludźmi, czy izolacji?
Czy jesteśmy szczerzy i otwarci?
Czy przyznajemy siÄ™ do naszych bÅ‚Ä™dów i grzechów?
Jaka jest nasza postawa wobec cierpienia swojego i innych?
Co dzisiaj możemy powiedzieć Jezusowi o świadectwie swojego życia dawanym Jego Ewangelii?
Komentarze zostały przygotowane przez Elżbietę Marek

 Zacznijcie dziÄ™kować Bogu za to... na cytaty - Zszywka.pl

 

5 lutego
Święta Agata, dziewica i męczennica

 

Święta Agata
Agata (etymologicznie: „dobra”) zwana SycylijskÄ… jest jednÄ… z najbardziej czczonych w chrzeÅ›cijaÅ„stwie Å›wiÄ™tych. WiadomoÅ›ci o niej mamy przede wszystkim w aktach jej mÄ™czeÅ„stwa. W pierwszych wiekach chrzeÅ›cijaÅ„stwa istniaÅ‚ bowiem zwyczaj, że sporzÄ…dzano akta mÄ™czenników; wiÄ™kszość z nich nie doczekaÅ‚a do naszych czasów. Akta mÄ™czeÅ„stwa Agaty pochodzÄ… dopiero z V wieku.
WedÅ‚ug opisu mÄ™czeÅ„stwa Agata urodziÅ‚a siÄ™ w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjÄ™ciu chrztu postanowiÅ‚a poÅ›wiÄ™cić siÄ™ Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjÄ…tkowa uroda zwróciÅ‚a uwagÄ™ Kwincjana, namiestnika Sycylii. ZaproponowaÅ‚ jej małżeÅ„stwo. Agata odmówiÅ‚a, wzbudzajÄ…c w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. TrwaÅ‚y wówczas przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan, zarzÄ…dzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztowaÅ‚ AgatÄ™. PróbowaÅ‚ jÄ… zniesÅ‚awić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinnoÅ›ci, dlatego oddaÅ‚ jÄ… pod opiekÄ™ pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi speÅ‚zÅ‚y na niczym, namiestnik skazaÅ‚ AgatÄ™ na tortury, podczas których odciÄ™to jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziÅ‚o trzÄ™sienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazaÅ‚ zaprzestać mÄ…k, gdyż dostrzegÅ‚ w tym karÄ™ Bożą. Ostatecznie Agata poniosÅ‚a Å›mierć, rzucona na rozżarzone wÄ™gle, 5 lutego 251 r.
Jej ciaÅ‚o chrzeÅ›cijanie zÅ‚ożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem. Papież Symmachus (+ 514) wystawiÅ‚ ku jej czci w Rzymie przy Via Aurelia okazaÅ‚Ä… bazylikÄ™. KolejnÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™ w Rzymie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ jej Å›w. Grzegorz Wielki w roku 593. Wreszcie papież Grzegorz II (+ 731) przy bazylice Å›w. Chryzogona na Zatybrzu wystawiÅ‚ ku jej czci trzeci rzymski koÅ›cióÅ‚. Dowodzi to wielkiej czci, jakÄ… otaczano jÄ… w owych czasach. Obecnie ciaÅ‚o Agaty znajduje siÄ™ w katedrze w Katanii. Wielkiej czci doznajÄ… jej relikwie, m.in. welon, dziÄ™ki któremu, jak niesie podanie, Katania niejeden raz miaÅ‚a doznać ocalenia.
W dzieÅ„ Å›w. Agaty w niektórych okolicach poÅ›wiÄ™ca siÄ™ pieczywo, sól i wodÄ™, które majÄ… chronić ludność od pożarów i piorunów. PoÅ›wiÄ™cone kawaÅ‚ki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwróciÅ‚ pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamiÄ™ci karmiono bydÅ‚o poÅ›wiÄ™conÄ… solÄ… i chlebem, by je uchronić od zarazy. Åšw. Agata jest patronkÄ… Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Wzywana przez kobiety karmiÄ…ce oraz w chorobach piersi.

W ikonografii Å›w. Agata przedstawiana jest w dÅ‚ugiej sukni, z kleszczami, którymi jÄ… szarpano. Atrybutami sÄ…: chleb, dom w pÅ‚omieniach, korona w rÄ™kach, kość sÅ‚oniowa – symbol czystoÅ›ci i niewinnoÅ›ci oraz siÅ‚y moralnej, palma mÄ™czeÅ„ska, obciÄ™te piersi na misie, pochodnia, pÅ‚onÄ…ca Å›wieca – symbol Chrystusa.

Parafia Mikstat
POŚWIĘCENIE CHLEBA I WODY
przeciw zagrożeniu ogniem
w święto św. Agaty,
Dziewicy i MÄ™czennicy 
Po zakoÅ„czeniu Mszy kapÅ‚an, stojÄ…c przed oÅ‚ta rzem, zwrócony twarzÄ… do ludu, który przyniósÅ‚ 
chleb i wodÄ™, mówi:
V. Wspomożenie nasze ï ˜ w imieniu Pa na.
R. Który stworzyÅ‚ niebo i ziemiÄ™.
Psalm 66
Niech Bóg siÄ™ zmiÅ‚uje nad nami i nam 
bÅ‚ogosÅ‚awi, * niech rozjaÅ›ni swoje oblicze 
nad nami i zmiłuje się nad nami,
AbyÅ›my poznali na ziemi Jego drogÄ™, * 
Jego zbawienie wÅ›ród wszystkich narodów.
Niech Ciebie, Boże, wysÅ‚awiajÄ… ludy, * 
niech wszystkie ludy Cię wysławiają.
Niech siÄ™ narody cieszÄ… i weselÄ…, * bo 
sÄ…dzisz ludy sprawiedliwie i kierujesz narodami na ziemi.
Niech Ciebie, Boże, wysÅ‚awiajÄ… ludy, * 
niech wszystkie ludy CiÄ™ wysÅ‚awiajÄ…. * 
Ziemia wydaÅ‚a swój owoc;
Bóg, nasz Bóg, niech nam bÅ‚ogosÅ‚awi. 
Bóg niech nas bÅ‚ogosÅ‚awi * i niech siÄ™ Go 
boją wszystkie krańce ziemi.
ChwaÅ‚a Ojcu. 
Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, 
elejson.
Ojcze nasz po cichu aż do
V. I nie wódź nas na pokuszenie.
R. Ale nas zbaw ode złego.
V. Niech imię Pańskie będzie błogosła wione.
R. Teraz i na wieki.
V. Módl siÄ™ za nami, Å›wiÄ™ta Agato.
R. AbyÅ›my siÄ™ stali godnymi obietnic 
Chrystusowych.
V. Panie, wysłuchaj modlitwę moją.
R. A woÅ‚anie moje niech do Ciebie 
przyjdzie.
V. Pan z wami.
R. I z duchem twoim
Módlmy siÄ™. Modlitwa
Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, 
Ty jesteÅ› Chlebem żywym, który z nieba 
zstÄ…piÅ‚, pobÅ‚ogo+ sÅ‚aw i poÅ›więć te chleby 
i wodÄ™ ku czci Å›wiÄ™tej Agaty, Dziewicy 
i MÄ™czennicy. Niech wszÄ™dzie tam, gdzie 
przeciw pożarowi zostanÄ… wrzucone lub 
poÅ‚ożone, ogieÅ„ natychmiast zanika i caÅ‚kowicie wygasa. Który żyjesz i królujesz na 
wieki wieków.
R. Amen.
BÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo Boga wszechmogÄ…cego, Ojca i Syna,  i Ducha ÅšwiÄ™tego, przez 
wstawiennictwo Å›wiÄ™tej Agaty, Dziewicy 
i MÄ™czennicy Twojej, niech zstÄ…pi na te 
stworzenia i pozostanie na zawsze.
R. Amen.
NastÄ™pnie kapÅ‚an kropi chleb i wodÄ™ wodÄ… 
święconą.
Litania do św. Agaty
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże – zmiÅ‚uj siÄ™ nad nami.
Synu Odkupicielu Å›wiata Boże – zmiÅ‚uj siÄ™ nad nami.
Duchu ÅšwiÄ™ty Boże – zmiÅ‚uj siÄ™ nad nami.
ÅšwiÄ™ta Trójco, Jedyny Boże – zmiÅ‚uj siÄ™ nad nami.
ÅšwiÄ™ta Agato, perÅ‚o Sycylii, módl siÄ™ za nami.
Święta Agato, zachwycająca niezwykłą urodą,
Święta Agato, swe dziewictwo Chrystusowi Panu ofiarująca,
Święta Agato, odważnie odtrącająca zaloty namiestnika pogańskiego,
Święta Agato, rozmiłowana w krzyżu Chrystusa,
ÅšwiÄ™ta Agato, pragnÄ…ca żyć w skromnoÅ›ci obyczajów,
Święta Agato, przykładzie pobożności,
ÅšwiÄ™ta Agato, jaÅ›niejÄ…ca cnót wszelkich przykÅ‚adem,
Święta Agato, panno roztropna i wstrzemięźliwa,
Święta Agato, pokucie i umartwieniom wierna,
Święta Agato, świadomie rezygnująca z bogactw ziemskich i rozkoszy świata,
Święta Agato, opiekunko matek karmiących,
Święta Agato, bez litości przed śmiercią dręczona,
Święta Agato, na tortury okrutne skazana,
Święta Agato, nadzieją nadprzyrodzoną umocniona,
Święta Agato, męczenniczko w miłości do Pana,
Święta Agato, orędowniczko gasząca ludzkie namiętności,
Święta Agato, patronko chroniąca przed pożarami,
KoÅ›cioÅ‚owi Å›wiÄ™temu uproÅ› Å‚askÄ™ staÅ‚oÅ›ci i wiernoÅ›ci w gÅ‚oszeniu Ewangelii, Å›wiÄ™ta Agato wspomóż nas.
Dziewczętom i chłopcom pomagaj w zachowaniu czystości,
Rodzinom wypraszaj radość ze wzrastania w świętości,
ChroÅ„ nas od ognia, piorunów i nieszczęść doczesnych,
Pomóż kobietom chorym na raka piersi,
Opiekuj siÄ™ matkami karmiÄ…cymi,
JEZU, który gÅ‚adzisz grzechy Å›wiata, przepuść nam, Panie.
JEZU, który gÅ‚adzisz grzechy Å›wiata, wysÅ‚uchaj nas, Panie.
JEZU, który gÅ‚adzisz grzechy Å›wiata, zmiÅ‚uj siÄ™ nad nami.
P: Módl siÄ™ za nami Å›wiÄ™ta Agato.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy siÄ™: Boże, Ciebie wysÅ‚awiaÅ‚y zastÄ™py anioÅ‚ów i Å›wiÄ™tych. Przez zasÅ‚ugi Å›wiÄ™tej Agaty chroÅ„ swój lub od nieszczęść doczesnych i wprowadź go do swego królestwa. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.