Vanished Without Trace: The Story of Seven Years in Soviet Russia, by Antoni Ekart. 1954. Max Parrish, London
Gulag System: Communist Concentrations Camps. High Mortality and Falsified Records
Żydowski autor: Gułagi o 100% śmiertelności jak nazistowskie obozy śmierci. Sowieckie obozy koncentracyjne: Dlaczego są „niewiarygodne”. Masowe morderstwa poprzez przymusową pracę i głód. Żydowscy żołnierze Andersa. Sowieckie Archiwa Niewiarygodne. Ekart
Autor Antoni Ekart był polskim Żydem. (p. 108). Opowiada o swoich doświadczeniach po niemiecko-sowieckim podboju Polski w 1939 roku i późniejszej deportacji w głąb ZSRR. Kiedy później próbował wstąpić do Armii Andersa, sowiecki urzędnik wielokrotnie nalegał: „Powiadam ci, że nie zostaniesz przyjęty” (s. 108). Potwierdza to fakt, że to Sowieci, a nie Anders, utrudniali Żydom wstępowanie do Armii Andersa.
GUŁAGI, PODOBNIE JAK NAZISTOWSKIE OBOZY ŚMIERCI, SĄ „NIEWIARYGODNE”
Ekart, dając do zrozumienia, że wiedział o Holokauście, czyni tę mądrą obserwację: „Powiedziałem również, że chociaż stosunek Hitlera do Żydów był dobrze znany, nie sądziłem, że naród niemiecki jest zdolny do takiego barbarzyństwa. Znałem Niemcy sprzed 1932 roku i wierzyłem w to, co powiedziałem, i stopniowo udało mi się przekonać dr Bergera, że tak jest. W tamtym czasie trudno było uwierzyć we wszystko, co mówiono o niemieckich obozach na Majdanku, Tremblinie i Oświęcimiu. Trudno było sobie wyobrazić, aby tak wysoko wykształcony naród jak Niemcy mógł wymordować dziesięć milionów ludzi, w tym cztery miliony Żydów. Teraz jednak dobrze to rozumiem. Wszakże kiedy wróciłem do Polski wielu bliskich i drogich przyjaciół nie uwierzyłoby w to, co im mówiłem o sowieckich obozach, chociaż w Polsce było prawdopodobnie kilka tysięcy ludzi takich jak ja. Jest wiele takich prawd, których ludzie nie chcą zaakceptować, jeśli sami nie są naocznymi świadkami, po prostu dlatego, że przekraczają granice wyobraźni przeciętnego człowieka” (s. 250). Daje to wskazówkę zarówno do negacji Holokaustu, jak i bardziej powszechnego negowania gułagu.
SYSTEM GUŁAGU: PRACA PRZYMUSOWA I GŁÓD JAKO ŚRODEK MASOWEJ ZAGŁADY
Przepracowanie było stałą obecnością, jak zauważa autorka: „My, Polacy, znosiliśmy ciężkie warunki życia w obozie i pracowaliśmy szesnaście godzin dziennie. . . ” (s. 100).
Autorka omawia, w jaki sposób warunki pracy na polach naftowych Baku tymczasowo uległy poprawie w obliczu sowieckich potrzeb wojennych. Ale kiedy popyt na ropę spadł, powróciły okropne warunki pracy. Ekart komentuje: „Poprawa pokazała, że NKWD była w pełni świadoma związku między stopniem wyżywienia a wskaźnikiem produkcji przemysłowej. A także, że warunki panujące w większości obozów miały na celu eksterminację pewnych grup ludności poprzez skrajny głód” (s. 243).
FUNKCJONALNA RÓWNOWAŻNOŚĆ GUŁAGÓW I NAZISTOWSKICH OBOZÓW ŚMIERCI
Ekart ocenia zatem system komunistycznego gułagu: „Dane składniki odżywcze są znacznie mniejsze niż były potrzebne do zastąpienia energii utraconej w pracy. Rozmyślna polityka niedożywienia NKWD utrudnia traktowanie większości obozów, zwłaszcza tych na północy i tzw. osad karnych, jako w jakikolwiek sposób odmiennych od niemieckich obozów koncentracyjnych z krematoriami i komorami gazowymi. Śmiertelność jest taka sama” (str. 60-61). Słyszeliście, supremaciści Holokaustu?
GUŁAGI ZE 100% ŚMIERTELNOŚCIĄ JAK NAZISTOWSKIE OBOZY ŚMIERCI
Zwolennicy supremacji Holokaustu wyraźnie argumentowali, że nie ma gułagu odpowiadającego nazistowskim niemieckim obozom zagłady, w których przyjęcie było praktycznie równoznaczne ze śmiercią. Jeśli tak, to co? Nie ma żadnej historycznej czy moralnej różnicy między kilkoma obozami z całkowitą śmiertelnością a wieloma obozami z częściową śmiertelnością.
I rzeczywiście, były gułagi, w których prawie wszyscy zginęli. Antoni Ekart pisze: „Warunki w Halmer Yu były jeszcze gorsze. To miejsce było około 250 km. na północ od Vorkuty na brzegu Morza Polarnego. W miejscowym języku nazwa oznaczała Dolinę Śmierci. Powstaje tam port, który ma stać się główną bazą zaopatrzeniową dla Floty Arktycznej ZSRR. Więźniowie zajmowali się głównie budową kolei do Halmer Yu z Workuty; oczekiwana długość życia wynosiła trzy miesiące, a rzadko jednemu z nich udało się przeżyć i wrócić do obozów południowych” (s. 227).
Praktycznie całkowita śmiertelność nie ograniczała się również do sowieckich obozów koncentracyjnych w ekstremalnie zimnym klimacie. Ekart pisze: „Z tego powodu śmiertelność w obozach południowych jest wyższa, zwłaszcza w lecie. Machow wiedział o więźniach pracujących na plantacjach bawełny, gdzie z pięciuset lub sześciuset więźniów przywiezionych tam dwa lata temu prawie nikt nie przeżył” (s. 85).
KOMUNISTYCZNA SPRAWIEDLIWOŚĆ BYŁA OSZUSTWEM OD POCZĄTKU DO KOŃCA
Ekart koncentruje się na wykorzystaniu pracy przymusowej przez Sowietów do budowy ZSRR. W ten sposób cytuje komunistycznego urzędnika: „Przedsięwzięcie jest zbyt wielkie, aby miało jakiekolwiek znaczenie, czy dana osoba jest winna, czy niewinna. Radzieckie prawo karne i aparat wykonawczy są wystarczająco elastyczne, aby wyeliminować wszelkie przeszkody. Plan mobilizacji siły roboczej wśród elementów skazanych na izolację musi zostać zrealizowany za wszelką cenę. Kwestia ta jest zbyt ważna dla gospodarki Związku Radzieckiego jako całości, aby pozwalała na jakiekolwiek sentymenty lub jakiekolwiek rozważania o abstrakcyjnej sprawiedliwości. Egzekucja sprawiedliwości w Rosji ma inny cel niż w krajach kapitalistycznych” (s. 287).
KOMUNIŚCI STOSOWALI TORTURY PSYCHICZNE I FIZYCZNE
Ekart cytuje komunistycznego urzędnika: „Spróbuję wyjaśnić. Celem NKWD jest całkowita izolacja każdej ludzkiej istoty znajdującej się pod ich kontrolą. Są zdeterminowani, aby zniszczyć zaufanie, które istnieje między jednym człowiekiem a drugim. . . W tych warunkach nie można zorganizować spisku czy nawet opozycji. . . Konfederacja nawet pięciu ludzi jest zupełnie niemożliwa; NKWD dowie się o tym w ciągu jednego dnia. . . ” (s. 70).
SOWIECKIE ARCHIWA NIEWIARYGODNE: FAŁSZOWANIE FAKTÓW
Niektórzy badacze uważają radzieckie archiwa za prawdę ewangeliczną. Ekart podaje przykład tego, jak sowieckie zapisy mogą być celowo zniekształcone: „Jednym z moich obowiązków było zarejestrowanie przyczyny zgonu. Na jednej z konferencji starszy lekarz odczytał nam polecenie z Zakładu Zdrowia Gułagu, zabraniające używania następujących określeń: „Dystrofia pokarmowa, pelagra, czy jakakolwiek inna choroba niedoboru”. Od tego czasu przyczyną zgonu była zazwyczaj „zwyrodnienie serca” (s. 204). Co jeszcze zostało sfałszowane?