Pamiętamy o Wyklętych

Image

Szanowni Państwo,

już wkrótce kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadający 1 marca.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami WiN z nową sowiecką okupacją.

KOMUNIŚCI TĘPILI ICH BEZWGLĘDNIE

W polskiej tradycji Boże Narodzenie było zawsze świętem rodzinnym. Zamykają adwentową tęsknotę za Zbawicielem i pozwalają radować się Jego przyjściem na świat. Życzę Państwu jak najwięcej chwil spędzanych z najbliższymi nie tylko w najbliższych dniach ale i przez cały następny rok. Oby były zawsze z nami wszystkimi pokój, Boża Radość i Miłość! w tym szczególnym czasie. Wierzę, że Nowonarodzone Dzieciątko pobłogosławi Wam i Waszym Rodzinom w Nowym Roku. Niech w każdym dniu dane Wam będzie odnaleźć Boga!

Los ich był typowy dla wielu z tych, którzy po zakończeniu wojny z Niemcami nie złożyli broni i postanowili stawiać opór komunistom. Zamordowani i pochowani w nieznanym do dzisiaj miejscu, mieli zostać w społecznej świadomości zohydzeni i ostatecznie zapomniani. Zaciekłość i przebiegłość nowych władców nie znała granic. Organizacja bowiem nadal trwała, jeszcze przez kilka kolejnych lat. Poza nazwą nie miała jednak nic wspólnego z oryginałem. Od wiosny 1948 r. była w pełni kontrolowana przez MBP oraz NKWD przy pomocy przewerbowanych oficerów WiN i AK, tzw. V Komendy WiN, kryptonim „Muzeum”. Szeregowi członkowie organizacji nie byli świadomi prowadzonej gry operacyjnej komunistycznych służb, które zarzucały coraz szerzej swoje mordercze sieci. Podobna perfidia spotkała dziesiątki żołnierzy zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. Bartek – dowódcy grup leśnych VII (Śląskiego) Okręgu NSZ. Wprowadzony w ich szeregi prowokator skłonił partyzantów do wyjazdu na Ziemie Odzyskane, gdzie mieli przeorganizować się i kontynuować bój. Kontrolowany przez bezpiekę przerzut zakończył się podstępnym mordem, gdy śpiących żołnierzy obrzucono granatami.

PO LATACH PRAWDA UJRZAŁA ŚWIATŁO DZIENNE

Przez kolejne 40 lat Wyklęci pojawiali się z rzadka w literaturze i filmie jako zdemoralizowani wojną degeneraci walczący z wiatrakami, słusznie tępieni przez komunistyczne władze jako wichrzyciele i bandyci. Prawdę o nich przechowywali ci, którzy przeżyli więzienia i obozy oraz ich potomkowie. Dopiero u zarania III RP prawda o nich zaczęła przebijać się do świadomości ogółu Polaków. Nie bez trudu jednak, jako że dla ich katów, a także rodzin PRL-owskich funkcjonariuszy jako głównych beneficjentów odchodzącego – ale w żaden sposób nierozliczonego – systemu stanowili żywy dowód na ich kolaborację i osiągnięty w ten sposób status społeczny i majątkowy. Trzeba było jeszcze kolejnych dwóch dekad „wolnej” Polski, by doczekać się konkretnego uhonorowania bojowników o niepodległość. Żołnierze Wyklęci stali się szybko idolami szerokich rzesz młodzieży, ceniącej ich niezłomność, wiarę w ideały i gotowość poniesienia największych ofiar.

Po raz kolejny Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Straż Narodowa oraz Roty Marszu Niepodległości organizują społeczne obchody poświęconego Wyklętym dnia. Tradycyjnie spotkamy się 1 marca o godz. 18.00 pod budynkiem stalinowskiej katowni na ul. Rakowieckiej 37, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po złożeniu wiązanek kwiatów i odmówieniu modlitwy za spokój duszy naszych bohaterów ruszymy w pochodzie w kierunku Placu Trzech Krzyży.

Wydarzenie to jest organizowane społecznie i oddolnie. Nad jego organizacją pracują działacze współorganizujących je stowarzyszeń oraz wolontariusze. Dzięki temu koszty z nim związane redukujemy do niezbędnego minimum. Wymaga ono jednak: paliwa do agregatów prądotwórczych, aby zasilić nagłośnienie na trasie Marszu; obsługi technicznej do nagłośnienia; banerów; wyprodukowania spotów i grafik promocyjnych na media społecznościowe oraz transportu. Dlatego bardzo proszę Państwa  o finansowe wsparcie naszych obchodów, dzięki czemu będziemy mogli uczcić należycie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Datki naszych Sympatyków są dla nas bardzo ważne nie tylko w sensie materialnym. Pokazują nam, że rozumiecie Państwo potrzebę jak najszerszego wspólnego działania, gdyż tylko razem możemy bronić wyznawanych przez nas wartości. Gorąco dziękuję za każdą wpłaconą złotówkę.

Image

Z narodowym pozdrowieniem,

PAWEŁ KRYSZCZAK

Koordynator Ogólnopolski
Rot Niepodległości

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości
05-800 Pruszków, ul. Przechodnia 32
darowizny w ZŁ 36 1020 1055 0000 9302 0445 6612
darowizny w USD 26 1020 1055 0000 9102 0445 8733
darowizny w EUR 46 1020 1055 0000 9702 0445 8758

Adres korespondencyjny: Ul. Przechodnia 32, 05-800 Pruszków
E-mail: kontakt@roty.p
Linia informacyjna: +48 500 072 622

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości © 2021