Dla wszystkich radosna wieść:

„I rzekł do nich anioł: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan” (Łk 2, 10-11).
Największe, najwspanialsze i najpiękniejsze święto w naszym Kościele, ale także w całym chrześcijaństwie. Wszyscy chrześcijanie pomimo pewnych doktrynalnych różnic obchodzą uroczyście święto Bożego Narodzenia.
Boże narodzenie jest największym wydarzeniem w historii ludzkości i od narodzenia Jezusa liczymy nas czas. Mamy obecnie rok 2022, czyli tyle już lat upłynęło od narodzenia Jezusa Chrystusa.
Jezus Chrystus jest jedyną istotą, która jest zrodzona dwa razy. Pierwszy raz zrodzony z Boga Ojca w wieczności. Tę wielką prawdę co niedziela wyznajemy w Credo, podczas Mszy Świętej: „Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami: Bóg z Boga, światłość ze światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego, zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało, co się stało”.
Tenże Syn Boży dla nas i dla naszego zbawienia rodzi się drugi raz jako prawdziwy człowiek, tak jak wyznajemy w naszym credo: „On to dla nas ludzi i dla naszego Zbawienia, zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.
Powstaje pytanie dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Powodem był grzech popełniony przez pierwszych ludzi.
Grzech pierworodny osłabił ludzką naturę, zamazał i zniekształcił obraz Boży w człowieku. Człowiek bowiem został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. W Trójcy Świętej doskonałym obrazem Boga jest Syn Boży, tak jak czytamy w Liście do Kolosan: „On jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone, byty widzialne i niewidzialne”. Dlatego to On, Syn Boży, zstąpił z nieba na ziemię, aby naprawić to, co ludzie zepsuli i znów na nowo odtworzyć piękno Bożego obrazu w człowieku, które było na początku stworzenia. Będąc prawdziwym człowiekiem może nas reprezentować przed Bożym tronem, a ponieważ jest także prawdziwym Bogiem, mógł złożyć za nas nieskończoną ofiarę, jak tego wymagał nieskończony majestat Boga i nieskończona Jego godność.
Co możemy uczynić, aby uświęcić pamiątkę Jego przyjścia na świat? Pan Jezus pragnie zjednoczyć się z nami. Dlatego też ustanowił sakrament Eucharystii. Dla nas stał się człowiekiem, a w czasie Mszy Świętej staje się dla nas pokarmem i napojem. Gdy Go przyjmujemy w Komunii Świętej jest On bliżej nas aniżeli my sami siebie. Syn Boży nie chce mieszkać w świątyni, choćby ona była ozdobiona złotem i drogocennymi klejnotami. Jego pragnieniem jest zamieszkać w ludzkich sercach przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Tego życzmy sobie nawzajem, aby Jezus żył w naszych sercach nie tylko podczas Świąt, ale już na zawsze.

Diakon Franciszek