27.02.-05.03.2022-Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
                                               Krucjata Wyzwolenia Człowieka Archidiecezja Poznańska - Home | Facebook
Tydzień Modlitw o Trzeźwość

Co roku w ostatnią niedzielę przed Popielcem rozpoczyna się w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość, trwający do kolejnej soboty.

Grzech pijaństwa należy do najdawniejszych i najbardziej w świecie rozpowszechnionych. Episkopat Polski w ślubowaniach jasnogórskich umieścił szczególnie przyrzeczenie leczenia się z tej wady. W tym również celu ogłasza co roku Tydzień Trzeźwości, aby u progu Wielkiego Postu przypomnieć o tym problemie i szukać nowych środków zaradczych. Od kilkunastu lat Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski proponuje, aby tydzień ten obejmował ostatnie dni karnawału, aby zachęcić do umiarkowania podczas zabaw. Z kolei początek Wielkiego Postu ma zachęcić do podjęcia postanowień abstynencji.
W tych dniach Kościół modli się za tych, którzy wychodzą z alkoholizmu. Pamiętamy również o tych, którzy pomagają bliskim nadużywającym alkoholu i o pracownikach lecznictwa odwykowego.
Tydzień Modlitw o Trzeźowść jest realizowany w ramach duszpasterstwa zwyczajnego i nadzwyczajnego, które stawia sobie na celu wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów i osobisty przykład abstynencji i modlitwy.
W ostatnich latach szczególnie palącym problemem w Polsce jest dość powszechne przyzwolenie na wsiadanie za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu. Warto z okazji tego Tygodnia uwrażliwiać na te kwestie, abyśmy wszyscy odpowiedzialnie mogli zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

W Polsce istnieje wiele ruchów, grup i wspólnot, które przez troskę o trzeźwość wychowują do dojrzałej wiary. To m.in. Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Dziecięca Krucjata Niepokalanej. Pomoc duszpasterską osobom uzależnionym niesie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu czy Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. W każdej diecezji wyznaczeni są także duszpasterze trzeźwości.

Proponowany program Tygodnia w parafiach:

»» niedziela – modlitwa za tych, którzy rezygnują z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi
»» poniedziałek – modlitwa za rodziny alkoholików i pijaków
»» wtorek – modlitwa za należących do ruchów, stowarzyszeń i pracujących w organizacjach apostolstwa trzeźwości
»» Środa Popielcowa – modlitwa za uczestników spotkań w grupach samopomocowych (AA, Al-Anon, Al-Ateen, DDA)
»» czwartek – modlitwa za pracowników lecznictwa odwykowego i instytucji pracujących nad trzeźwością narodu
»» piątek – modlitwa za nauczycieli i wychowawców
»» sobota – modlitwa za kapłanów i świeckich apostołów trzeźwości

                                              Parafia pw. św. Jana Pawła II w Rzeszowie - Parafia Rzymskokatolicka pw.  św. Jana Pawła II w Rzeszowie
Boże Ojcze, który objawiłeś bogactwo swego miłosierdzia w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, Tobie zawierzam los osoby uzależnionej, którą wspieram duchowo. Pochyl się nad nią, ulecz jej słabość, pomóż przezwyciężyć wszelkie zło, pozwól doświadczyć Twego miłosierdzia, aby w Tobie odnalazła źródło nadziei, Amen
Maryjo Matko Miłosierdzia – módl się za nami
MODLITWA KRUCJATY WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
Niepokalana, Matko Kościoła! Wpatrując się w Ciebie, jako wzór Człowieka w pełni odkupionego i wyzwolonego i dlatego przez miłość bezgranicznie oddanego w Duchu Świętym Chrystusowi, uświadamiamy sobie wieloraką niewolę, w której są uwikłane nasze serca.
 
Pragnąc w pełni wyzwolić siebie i podać rękę naszym braciom oczekującym objawienia się w nich wolności synów Bożych, zbliżamy się do Ciebie i oddajemy się Tobie, aby wraz z Tobą, mocą tego samego Ducha, który bez przeszkód działał w Tobie, pełniej zrealizować swoją wolność w oddaniu się Chrystusowi a przez Niego – Ojcu.
 
W Twoje ręce składamy przyrzeczenie abstynencji od alkoholu i postanowienie całkowitego uniezależnienia się od niego, abyśmy mogli swoją wolnością wyzwalać naszych braci, którzy nie mogą już wyzwolić się o własnych siłach. Pragniemy przez ten czyn miłości podać rękę i służyć naszym bliźnim, tak jak Chrystus, który z miłości ku nam uniżył samego siebie, przyjąwszy postać sługi.
 
Oddajemy Ci całe dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pragnąc, aby było ono Twoim dziełem i narzędziem w Twoim ręku dla wyzwolenia narodu.
 
Chcemy wraz z Tobą i z oddanym Ci całkowicie świętym Janem Pawłem II stanąć pod krzyżem Chrystusa, wyznając, iż tylko zjednoczenie z Nim w miłości, której wyrazem jest ofiara, może wyzwolić życiodajną i macierzyńską moc dla ratowania tych, którzy stali się niewolnikami dlatego, że utracili zdolność miłowania czyli posiadania siebie w dawaniu siebie.
 
Święty Stanisławie, Biskupie i Męczenniku, Patronie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, natchnij nas odwagą w dawaniu świadectwa i męstwem w obliczu trudności i prześladowań, abyśmy bez lęku pracowali nad odbudową ładu moralnego w naszej Ojczyźnie.
 
Święty Maksymilianie Kolbe, naucz nas miłować braci kosztem ofiary z siebie. Amen.
                                                                 RÓŻANIEC I KORONKI: Koronka do Matki Bożej Nieustającej Pomocy(do  odmawiania na różańcu)
MODLITWA ZA POGRĄŻONYCH W NAŁOGACH
ROZWAŻANIE:
W hymnie „Magnificat” Maryja chwali Boga słowami: „Wielbi dusza moja Pana (…). Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, a Jego imię jest święte. (…). Ujął się za swoim sługą Izraelem, pomny na swe miłosierdzie” (por. Łk 1, 46-55). Ta pieśń uwielbienia, dziękczynienia i wolności patronuje wielu naszym braciom i siostrom, którzy przez orędownictwo Maryi otrzymali od miłosiernego Boga łaskę potrzebną do umocnienia woli i zerwania z niszczącymi ich życie nałogami.
W XIX wieku sanktuarium ludźmierskie stało się centrum ruchu trzeźwościowego na Podhalu. Ksiądz proboszcz Marcin Kasprowicz założył tutaj w 1884 roku „Bractwo Wstrzemięźliwości i Mierności (czyli umiarkowania)”. Jego inicjatywa, jak również ideały, którymi członkowie bractwa się kierowali, rozszerzyły się szybko na większość południowej Polski. Podobne ruchy ogarnęły Śląsk Cieszyński i Górny, całą Galicję i diecezję tarnowską. Działalność Bractwa dokumentuje oficjalna księga wpisów, do której jako pierwsi wpisali się pleban, organista i włościan. Do roku 1948 do Bractwa Wstrzemięźliwości i Mierności wpisało się 1786 członków. Aktualnie zobowiązania trzeźwościowe podejmuje każdego roku około stu osób.
Polećmy Pani Ludźmierskiej dzieło trzeźwości na Podhalu i w całej Polsce. Uczyńmy to wraz z św. Janem Pawłem II, przypominając słowa, które wypowiedział w obecnym Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy Sanktuarium: „Są tu obecni kapłani i wierni świeccy, którzy od lat podejmują duszpasterstwo trzeźwości w tym regionie. Maryi, Pani Ludźmierskiej, zawierzam wasze dzieło. Modlę się, aby wypraszała dla was ducha męstwa, wytrwałości, a także wielkiej wrażliwości i delikatności wobec każdego człowieka”.
Prośmy, aby uzależnieni, skruszywszy kajdany wszelkiej niewoli, mogli się radować pełną wolnością ducha. Błagajmy, aby nie dosięgła ich nigdy pokusa łatwej i szybkiej rezygnacji z raz obranej drogi wyzwolenia.
WEZWANIE:
Serce oraz wszystkie myśli kieruję ku Tobie Uśmiechnięta Pani Ludźmierska i po raz siódmy ośmielam się prosić, abyś spojrzała na mnie łaskawym okiem i czułą troską macierzyńską ogarnęła zanoszone przeze mnie modlitwy w intencjach Kościoła świętego, moich braci i sióstr oraz całego świata, a zwłaszcza w mojej intencji osobistej, którą pokornie Tobie polecam.
PROŚBY:
wyzwolenie z nałogu dla uzależnionych od alkoholu, narkomanii, internetu, hazardu i pornografii,-wyproś Matko Boża Ludźmierska,
wewnętrzną siłę, cierpliwą miłość i zdolność do przebaczenia dla rodzin uzależnionych,
mądrość oraz gorliwość w posłudze dla terapeutów i wszystkich spieszących z pomocą osobom zniewolonym,
opamiętanie i nawrócenie dla handlujących narkotykami oraz zabronionymi używkami,
wewnętrzne uzdrowienie oraz potrzebne łaski dla ofiar nadużyć i przemocy ze strony uzależnionych,
wolność od nałogów dla nas i naszych bliskich
Dziesiątka różańca świętego.
MODLITWA:
Módlmy się.
Boże, Ojcze miłosierdzia, Ty posłałeś na świat swojego Syna jako Odkupiciela ludzi, † spraw, za wstawiennictwem Maryi Matki Wyzwolenia, * aby pogrążeni w nałogach porzucili dawne nawyki i zdołali prowadzić nowe życie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.