- Rozszerzamy regionalną koalicję obrońców życia, rodziny, wolności i suwerenności, rozwijając powołany przez nas międzynarodowy Sojuszu dla Wspólnego Dobra. Silna koalicja wielokrotnie pokazała, że realnie wpływa na prawo międzynarodowe obowiązujące także w Polsce.
- Ordo Iuris w Chorwacji i na Ukrainie. We współpracy z chorwackimi i ukraińskimi obrońcami rodziny i środowiskami przychylnymi ścisłej współpracy z Polakami, tworzymy oddziały naszego Instytutu.
- Organy UE grożą Polsce odebraniem funduszy za łamanie „praworządności”. Organizujemy w Parlamencie Europejskim międzynarodową konferencję nt. praworządności, w której zaprezentujemy nasze analizy.
- Analizy prawne Ordo Iuris były pierwszym głosem prawników chroniącym polskie granice i wyrażającymi poparcie dla służby Straży Granicznej i Wojska Polskiego w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Działamy w tej sprawie również przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Szanowna Pani,
od dawna wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, publicystów i polityków artykułuje w debacie publicznej pilną potrzebę stworzenia regionalnej koalicji obrońców wartości, która byłaby zdolna do skutecznej obrony naturalnego ładu społecznego przed uderzającymi w podstawy naszej cywilizacji totalitarnymi zapędami skrajnej lewicy.
W Ordo Iuris od wielu miesięcy intensywnie pracujemy nad wcieleniem tej wielkiej idei w życie, podejmując szereg działań zmierzających do powstania wielkiego sojuszu pomiędzy narodami regionu, które muszą mierzyć się z tymi samymi niebezpieczeństwami. Milowym krokiem w stronę osiągnięcia tego ambitnego celu było powołanie do życia Sojuszu dla Wspólnego Dobra (Alliance for the Common Good).
W październiku ubiegłego roku wraz z naszymi partnerami podpisaliśmy w Budapeszcie umowę o utworzeniu organizacji, która jest podstawą jej funkcjonowania. W skład Sojuszu obok Ordo Iuris wchodzą również Centrum Praw Podstawowych z Węgier, Alliance pro rodinu z Czech, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku ze Słowacji oraz Nazione Futura z Włoch. Nie mam wątpliwości, że łącząc siły, zwiększamy skuteczność naszych interwencji podejmowanych w obronie życia, małżeństwa i rodziny w Europie i na całym świecie.
Będzie to miało wielkie znaczenie w kontekście formułowanych przez Komisję Europejską gróźb zastosowania „mechanizmu warunkowości”. Jego wdrożenie uzależniłoby wypłatę środków unijnych, na które składa się każdy z nas, od zastosowania ogólnie ujętej i nie posiadającej precyzyjnej definicji „zasady praworządności”. W praktyce o jej interpretacji decydowaliby brukselscy biurokraci, którzy mogliby wykorzystać „zasadę” do zmuszenia Polski i innych konserwatywnych narodów regionu do wprowadzenia do swoich systemów prawnych radykalnych postulatów genderowych.
Sojusz dla Wspólnego Dobra wydał wspólne stanowisko wobec rezolucji PE o rzekomym „kryzysie praworządności” w Polsce. Zdecydowanie i jednoznacznie sprzeciwiamy się w nim bezprawnym próbom wywierania na Polskę nacisków przez organy UE, próbujących ingerować w ład konstytucyjny obowiązujący w naszym kraju.
Aby przeciwstawić się wykorzystywaniu „praworządności” do kolejnych bezpodstawnych ataków unijnych urzędników na suwerenne państwa narodowe, zorganizujemy w kwietniu w Brukseli międzynarodową konferencję poświęconą praworządności w UE. Zanim Komisja Europejska przedstawi konkluzje z zainaugurowanej w ubiegłym roku Konferencji o przyszłości Europy, chcemy z wyprzedzeniem przypomnieć brukselskim elitom, czym rzeczywiście jest praworządność. Dlatego w ramach konferencji zaprezentujemy nasze wieloletnie analizy dotyczące tego problemu. W wydarzeniu głos zabiorą eurodeputowani z różnych grup politycznych i krajów, przedstawiciele świata nauki oraz intelektualiści z całej Europy. Wymieniona konferencja będzie jedną z niewielu, która zaprezentuje konserwatywny i eurorealistyczny punkt widzenia w przełomowej debacie na temat przyszłości UE. Również w kwietniu na zaproszenie naszych partnerów z Hiszpanii weźmiemy udział w zorganizowanej w Brukseli międzynarodowej konferencji poświęconej obronie życia.
Chcąc poszerzać sieć naszych partnerów i budować więzi pomiędzy obrońcami wartości z całego świata, weźmiemy udział w organizowanej w marcu przez Amerykańską Unię Konserwatywną (American Conservative Union) corocznej konferencji CPAC (Conservative Political Action Conference), która w tym roku po raz pierwszy odbędzie się poza Stanami Zjednoczonymi – w Budapeszcie.
Wzrost znaczenia polskich ekspertów skupionych wokół Ordo Iuris widać także w roli Ordo Iuris i Collegium Intermarium, które staną na czele misji międzynarodowych obserwatorów, powołanej dla kontroli przebiegu wyborów parlamentarnych na Węgrzech.
Taki, budowany konsekwentnie przez lata autorytet naszego środowiska, pozwala skutecznie wywierać wpływ na stanowienie prawa międzynarodowego oraz przywraca głos obrońcom podstawowych wartości w międzynarodowych organizacjach.
Ordo Iuris w Chorwacji i na Ukrainie
W poszerzaniu sprawnej, regionalnej koalicji pomoże nasza instytucjonalna obecność na Ukrainie. We wrześniu ubiegłego roku wraz z partnerami z ukraińskiej organizacji Vsi Razom! podpisaliśmy w Warszawie porozumienie o współpracy. Jej celem jest nie tylko wspólne szerzenie idei i podejmowanie międzynarodowych działań w zakresie obrony podstawowych wartości, ale również utworzenie oddziału naszego Instytutu na Ukrainie.
Trwa rosyjski szantaż wobec Ukrainy. W naszej ocenie, którą zawarliśmy w analizie popartej przez kilkanaście organizacji z szeregu krajów, skala eskalacji konfliktu stanowi już akt międzynarodowego bezprawia ze strony Federacji Rosyjskiej. Nie ulega też żadnej wątpliwości, że atak na Ukrainę lub jej wchłonięcie w rosyjską strefę wpływów osłabiłby Polskę i cały region Międzymorza. Również z tym komunikatem oraz wyrazami wsparcia na forum UE i w ONZ, w imieniu wielu polskich organizacji pozarządowych, odbyłem na początku lutego serię spotkań z konserwatywnymi liderami organizacji społecznych i środowisk akademickich Ukrainy.
Nasi konserwatywni i chrześcijańscy partnerzy z tego kraju od dawna bronią naturalnego ładu społecznego. Podobnie jak my, przeciwstawiają się genderowej konwencji stambulskiej, obnażając w swoich publikacjach jej ideologiczne oblicze. Na ich zaproszenie przyjechaliśmy do Kijowa, by zabrać głos podczas prorodzinnej konferencji. Obok nas przemawiali również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Ukrainy, środowisk naukowych, publicyści oraz konserwatywni aktywiści.
W trakcie wizyty osobiście wziąłem udział w inauguracji Amerykańskiego Uniwersytetu w Kijowie (American University Kiyv), który współpracuje z Uniwersytetem Stanowym Arizony (Arizona State University). Nawiązane podczas wydarzenia relacje staną się podstawą do stworzenia strategicznej współpracy pomiędzy Collegium Intermarium a Amerykańskim Uniwersytetem w Kijowie.
W nadchodzących miesiącach powstanie Ordo Iuris Ukraina, ze starannie wybranymi prawnikami, przygotowanymi do wdrożenia metod pracy, rzetelności zawodowej i misji Instytutu Ordo Iuris. Nawiązując ścisłe kontakty z ukraińskimi środowiskami akademickimi i opiniotwórczymi, zacieśnimy współpracę z niezwykle dynamiczną częścią elit ukraińskich, promując prawdziwy wizerunek naszej Ojczyzny nad Dnieprem i zachęcając do partnerskiej współpracy pomiędzy naszymi narodami. Nic dziwnego, że od kilku miesięcy rosyjskojęzyczne portale przeprowadzają na naszą obecność na Ukrainie kolejne fale ataków, określając Ordo Iuris i Collegium Intermarium „instrumentem polskiej polityki” na wschodzie lub „uczelnią Wiśniowieckich”. Te ataki są najlepszym dowodem skuteczności naszej misji.
W tym samym czasie rozwija się Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w Chorwacji (Zaklada Za Pravnu Kulturu Ordo Iuris). Już w marcu kolejni stażyści z tego kraju przyjadą do Polski, by pracując z naszym zespołem poznać zarówno metody naszej pracy jak i misję łączącą wszystkie nasze wysiłki na rzecz życia, rodziny i wolności.
To dzięki zapałowi i oddaniu naszego zespołu, otwartości naszych zagranicznych partnerów oraz naszym Przyjaciołom i Darczyńcom można inicjować bezprecedensowy projekt zaszczepienia polskiej organizacji w innych państwach regionu. Ma to ogromne znaczenie dla odkrywania i wzmacniania tożsamości państw Międzymorza w czasach ideologicznych nacisków, jakich doznają tak z zachodu jak i ze wschodu.
Tarcza prawna Ordo Iuris w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej
Waga międzynarodowych sojuszy ujawniła się z całą mocą, gdy jako jedyne krajowe środowisko prawnicze od początku białoruskiej agresji migracyjnej wspieraliśmy obronę granic państwowych oraz działania podjęte przez Wojsko Polskie oraz Straż Graniczą.
Nasi eksperci od samego początku precyzyjnie wskazywali na to, że wina w całości leży po stronie białoruskiej, która sztucznie wygenerowała łańcuch migracyjny, stosując wobec naszej Ojczyzny i całej Unii Europejskiej szantaż migracyjny. Reagując na to bezprecedensowe w historii III RP zagrożenie, przedstawiliśmy szereg ekspertyz prawnych, w których kompleksowo przeanalizowaliśmy kryzys migracyjny pod kątem prawnym.
Stanowczo i konsekwentnie wskazywaliśmy w nich, że Białoruś, sprowadzając migrantów w celu zastosowania szantażu migracyjnego, dopuściła się bezprawnego aktu rodzącego międzynarodową odpowiedzialność, wobec czego Polska, Litwa i Łotwa mają prawo do odszkodowań za poniesione w związku z kryzysem migracyjnym wydatki. Podkreślaliśmy również, że Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sytuację, w której znaleźli się migranci koczujący po białoruskiej stronie granicy, gdyż polska jurysdykcja nie sięga poza granice państwa polskiego.
Broniąc interesów naszej Ojczyzny, zainterweniowaliśmy również przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który rozpatruje skargę przeciw Polsce złożoną w imieniu migrantów przez prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Obecnie czekamy na rozpatrzenie przez Trybunał naszego wniosku o przystąpienie do sprawy w charakterze przyjaciela sądu.
Gdy Straż Graniczna złapała na gorącym uczynku niszczących polskie umocnienia graniczne kilkunastu lewicowych aktywistów, wśród których znalazł się znany z opublikowania w mediach społecznościowych kilkunastopunktowego planu obalenia demokratycznie wybranego rządu RP Bartosz Kramek, natychmiast złożyliśmy do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Nasza szybka reakcja przełożyła się na postawienie radykalnym działaczom zarzutów.
Przy okazji kryzysu migracyjnego cenne okazały się także budowane w ostatnich miesiącach kontakty z organizacjami eksperckimi z całej Europy. We współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami z Węgier i Włoch zorganizowaliśmy wówczas międzynarodowe seminarium poświęcone problematyce kryzysów i szantaży migracyjnych. W trakcie wydarzenia głos zabrali krajowi i zagraniczni eksperci z zakresu prawa międzynarodowego, którzy analizowali konsekwencje prawne kryzysów migracyjnych oraz doświadczenia innych krajów na polu zwalczania nielegalnej imigracji.
Pragnąc rozwijać współpracę pomiędzy Polakami i Białorusinami, zorganizujemy w kwietniu – razem z Collegium Intermarium – zorganizujemy seminarium dla białoruskich środowisk konserwatywnych. Aby budować wzajemne zaufanie, bez którego żadna współpraca na dłuższą metę nie będzie możliwa, chcemy zaprosić Białorusinów do debaty na temat problemów, które w ich własnej ocenie stanowią dla nich największe wyzwanie w propagowaniu wspólnych wartości, takich jak godność i prawa człowieka, wolność, życie i rodzina.
Wspólnie zbudujemy regionalną koalicję obrońców wartości
Aby skutecznie walczyć z międzynarodowym lobbingiem genderystów i aborcjonistów, za którymi stoją gigantyczne pieniądze globalnych korporacji, konserwatyści z Europy Środkowej muszą ze sobą zgodnie współpracować. Tylko w ten sposób możemy stawić czoła inicjatywom radykałów, broniąc bliskich każdemu z nas wartości takich jak życie, małżeństwo czy rodzina.
Rozpoczęcie każdego z naszych przedsięwzięć wiąże się jednak z konkretnymi kosztami. Organizacja w Brukseli międzynarodowej konferencji poświęconej praworządności w Unii Europejskiej pochłonie nie mniej niż 30 000 zł. Kolejne 15 000 zł musimy przeznaczyć na publikację i promocję wszystkich naszych analiz dotyczących tego problemu, które zostaną szeroko omówione w trakcie wydarzenia. Poniesienie tych kosztów pozwoli nam na głośne wyartykułowanie obrony suwerenności, życia, rodziny i wolności w debacie na temat przyszłości UE.
Sformalizowanie naszej obecności na Ukrainie w postaci Ordo Iuris Ukraina to wydatek nie mniejszy niż 20 000 zł. Następnie koszty funkcjonowania Ordo Iuris na Ukrainie przejma nasi partnerzy z tego kraju. Jednak dzięki temu Polska uzyska swój głos w tym ważnym dla naszych interesów kraju.
Zorganizowanie, we współpracy z Collegium Intermarium, seminarium dla społeczności białoruskiej w Polsce, będzie stanowić ważny krok w stronę budowy zgodnej współpracy w regionie. Szacujemy jego koszt na 10 000 zł.
Dlatego bardzo proszę Panią o wsparcie Instytutu kwotą 30 zł, 50 zł, 100 zł lub dowolną inną, dzięki czemu będziemy mogli bronić podstawowych wartości w Polsce i Europie, skutecznie powstrzymując groźne projekty radykałów.
Z wyrazami szacunku
P.S. Jeśli narody naszego regionu pozostaną bierne i nie będą współdziałać w obliczu wspólnych zagrożeń, to już niedługo ponad naszymi głowami zostaną nam narzucone zideologizowane rozwiązania prawne, których implementacja uderzy w naturalny ład społeczny i podstawy naszej cywilizacji. W obliczu tak poważnego niebezpieczeństwa musimy współpracować, tworząc oparty na partnerskich relacjach sojusz obrońców wartości. Głęboko wierzę, że z Pani wsparciem obronimy drogie każdemu z nas wartości, zapewniając tym samym bezpieczną i spokojną przyszłość naszym dzieciom.
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.
|