8 grudnia: Godzina Łaski

Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała:
„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.
godzina-laski
Modlitwa do Róży Mistycznej
Mario Rosa Mystica,
Mistyczna Różo,
Niepokalane Poczęcie.
Matko naszego Pana Jezusa Chrystusa,
Matko Łaski,
Matko Mistycznego Ciała,
Matko Kościoła,
Ty zeszłaś na dół, na ziemię,
aby wezwać nas, dzieci tej
ziemi do wzajemnej miłości,
do zjednoczenia i życia w pokoju…
Ty prosisz nas, abyśmy byli miłosierni,
modlili się i pokutowali.
My dziękujemy Bogu z całego naszego serca,
że On dał nam Ciebie jako naszą
Matkę i Pośredniczkę we wszystkich
naszych potrzebach.
Maryjo Najświętsza, pełna łaski,
proszę pomóż mi, Ja błagam ciebie
i wysłuchaj mojej szczególnej prośby.
Ty obiecałaś nam Twoją macierzyńską opiekę,
pełna łaski: „Ja jestem zawsze blisko Ciebie,
z Moją Macierzyńską Miłością.”
Rosa Mystica, Niepokalana, Mater Dolorosa,
proszę ukaż mi, że Ty jesteś Moją Matką,
Oblubienicą Ducha Świętego
i Królową Nieba i Ziemi.
Amen.
rosa-mystica
*****
Jak odprawić Godzinę Łaski?
To szczególna godzina i dobrze będzie, jeśli zdołasz wykorzystać ją całą. Im więcej czasu spędzisz z Maryją, tym więcej łask spłynie na ciebie i tych, których nosisz w sercu. Dlatego postaraj się oddać Niepokalanej całą świętą godzinę. Jeżeli to niemożliwe, przybliż się do Jej Niepokalanego Serca na tyle czasu, na ile cię stać. Każda chwila, którą spędzisz przytulony do obietnicy Matki Bożej, okaże się bezcenna!
Zacznij od przypomnienia sobie obietnic Matki Najświętszej.
„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Skup się na modlitwie i zapytaj siebie: „Co obiecuje mi Matka Najświętsza?”. Ona zapewnia, że Godzina Łaski „zaowocuje wieloma nawróceniami”.
Proś o łaskę nawrócenia dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.
„Serca zatwardziałe i zimne jak ten marmur zostaną dotknięte Bożą łaską i staną się wiernymi czcicielami naszego Pana, i będą Go szczerze miłować (…)”.
Proś o tę łaskę dla siebie i najbliższych.
„Przez to nabożeństwo uzyskacie wiele łask duchowych i cielesnych”.
Nie bój się prosić o łaski – nawet największe!
„Nasz Pan, mój Boski Syn, Jezus, ześle swe przeobfite Miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą stale modlić się za swych grzesznych braci (…)”.
Proś o łaskę nawrócenia dla grzeszników.
„Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę”.
A teraz podziękuj za tę łaskę, którą ci dziś Matka Najświętsza gwarantuje!
W tym momencie możesz zacząć rozmawiać z Maryją modlitwami, które są najbliższe twemu sercu. Odmów Różaniec, przeplatając go aktami miłości (Boże, choć Cię nie pojmuję…) i żalu za grzechy (Ach, żałuję za me złości…). Wyznaj swą wiarę w Boga (Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego), wychwalaj Jego dobroć (Chwała na wysokości Bogu), oddaj się Maryi pod opiekę (Cały jestem Twój, o Maryjo). To słowa szczególnie miłe Maryi. One otworzą dla ciebie Jej Serce, ciebie zaś niech otworzą na Jej dary.
Źródło: http://adonai.pl/maryja/?id=91
Godzina Łaski dla świata
Jest taka jedna godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki. I Jego odwieczne skarby miłości. Jest taka jedna godzina w roku, gdy wszystko jest możliwe. Obietnica z nią związana jest naprawdę wielka! Oto Matka Najświętsza ogłasza, że przez sześćdziesiąt minut w roku Niebo staje nad nami otworem, że każdy, kto w tym czasie zamknie trzymany nad głową parasol niewiary, otrzyma od Boga to, co mu najbardziej potrzebne.
Nie jest to bynajmniej przyrzeczenie związane z samym tylko wymiarem duchowym. Bóg nam przypomina, że stworzył nie tylko nasze dusze; On powołał do życia także nasze ciało i nadał mu wielką godność. W Godzinie Łaski niejeden z nas przekona się, że Bóg nie neguje znaczenia ciała.
  • Dostąpi uzdrowienia.
  • Wyrwie się z nałogu.
  • Przestanie być niewolnikiem grzechu.
Większość z nas dozna innych łask. To wielkie dary, które jak potężny dźwig wyrywają nas z kolein codziennego zła, z naszej opieszałości, gotowości do kompromisu i dogadywania się ze światem, by postawić nas na zupełnie nowej ziemi, wśród zupełnie nowych (o ile piękniejszych) krajobrazów. A spod naszych stóp ku dalekim horyzontom wije się wąska ścieżka.
To ścieżka naszej świętości. A w duszy zamieszka pragnienie, by biec tą drogą. Bo nie ma większego szczęścia, jak iść w stronę szczęścia, które jest pełne, doskonałe, bez końca, które zanurza w sobie wszystkich bliskich i kochanych (nie ma w nim przecież miejsca na egoizm).
Będą też tacy, którzy w Godzinę Łaski nie poproszą o nic dla siebie. Będą modlić się za dziecko, które zgubiło drogę, za żonę, która ciężko choruje. Może znajdą się tacy, którzy będą się nawet modlili za swoich wrogów.
Jest jeszcze ostatnia grupka – modlących się o nawrócenie grzeszników, o ocalenie dusz idących do piekła. To ludzie najcenniejsi w oczach Maryi. To Jej słudzy, zaczyn nowego pokolenia, które czerpiąc moc z Niepokalanego Serca Matki Najświętszej, wyrwie świat spod władzy szatana i przekaże panowanie Sercu Matki…
Pisała o tym wiele Siostra Łucja. Stanie się to na naszych oczach.
Godzina Łaski… Nie przegap tych sześćdziesięciu minut nasyconych bliskością Nieba.

 

Poranny Dziennik Zdrowia

doktora Bartka Kulczyńskiego

czwartek, 7 gru 2023 | godz. 06:03

☝ Idealne ciśnienie tętnicze, czyli jakie?

Dzień dobry o poranku,

nadciśnienie tętnicze to jedna z głównych przyczyn śmiertelności, dlatego należy robić wszystko, żeby do niego nie dopuszczać.

Tylko kiedy tak naprawdę mówimy o nadciśnieniu tętniczym?

Aktualne normy

wyglądają tak (wyrażone w mm Hg):

prawidłowe: skurczowe < 120 oraz rozkurczowe < 80;

podwyższone: skurczowe 120-129 oraz rozkurczowe < 80;

nadciśnienie tętnicze I stopnia: skurczowe 130-139 albo rozkurczowe 80-89;

nadciśnienie tętnicze II stopnia: skurczowe ≥ 140 albo rozkurczowe ≥ 90;

przełom nadciśnieniowy: skurczowe > 180 oraz / albo rozkurczowe > 120.

To, co więc najważniejsze, to że najlepiej mieć poniżej 120/80 i że mając ciśnienie rozkurczowe (ta druga wartość) równe lub wyższe niż 80 mm Hg, mamy do czynienia już z nadciśnieniem I stopnia.

Pewne kontrowersje

budzi fakt, że na przestrzeni lat normy się zmieniały. I wiele osób upatruje w tym lobby farmaceutyczno-medyczne.

No bo w końcu obniżając „poprzeczkę” dla prawidłowego zakresu ciśnienia tętniczego, więcej osób „wpadnie” w zakres nadciśnienia tętniczego, co stworzy potrzebę przyjmowania leków.

Jednak w tym przypadku obniżenie normy wynika m.in. z tego, że wraz z kolejnymi badaniami, które trwają latami, lepiej poznajemy wpływ różnych czynników na nasze zdrowie – w tym nadciśnienia tętniczego. I zwyczajnie okazuje się, że podwyższone ciśnienie jest wyjątkowo istotnym szkodnikiem dla naszego organizmu.

W rzeczywistości najzdrowiej jest, kiedy ciśnienie tętnicze jest jak najniższe. Oczywiście – do pewnego stopnia, mianowicie nie niższe niż 90/60 mm Hg.

Wracając – w obniżaniu norm nie doszukuję się lobbowania także dlatego, że jeśli zajrzymy do najnowszych wytycznych towarzystw naukowych, to zobaczymy, że wprowadzenie leków zaleca się nie przy ciśnieniu 120/80 i więcej, tylko dopiero przy 140/90 i więcej – przy czym dotyczy to osób, u których nie występują inne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

W przypadku osób, które zarazem zmagają się np. z cukrzycą lub przewlekłą chorobą nerek, podawanie leków zaleca się wtedy, gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosi 130/80 mm Hg lub więcej.

Podsumowując

Chciałbym, by wiedzieli Państwo, że w sytuacji, gdy wystąpi u nas łagodne nadciśnienie tętnicze, to zazwyczaj nie ma konieczności wprowadzania leczenia farmakologicznego.

Zaleca się wówczas modyfikację stylu życia – w tym zwiększenie aktywności fizycznej, zmianę nawyków żywieniowych czy redukcję masy ciała (w przypadku nadwagi i otyłości).

Jeżeli zatem nawet „wpadniemy” w kategorię nadciśnienia, to nie oznacza to z automatu potrzeby podawania leków. Dużo zależy od ogólnego stanu zdrowia, a nie samego ciśnienia krwi. No i zacząć należy od zmiany stylu życia, nie leków.

Pomocny krok

Jak wspomniałem – przy łagodnym nadciśnieniu zaleca się m. in. zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze.

W tym zakresie poleciłbym na koniec Państwu moją gotową dietę przeciwzapalną na 4 tygodnie i dla całej rodziny, do której dostają Państwo praktyczny samouczek (poradnik) na 114 stron:

Moja dieta przeciwzapalna (pomocna także, jeśli chodzi o ciśnienie tętnicze) ▸

dr Bartek Kulczyński

PS. Wczoraj w punkcie 3., czyli pod śródtytułem „Kasza owsiana”, dalej w tekście pisałem „kasza gryczana”. Oczywiście był to błąd i chodziło, tak jak śródtytuł wskazuje, o owsianą.

Soda oczyszczona, najtańsze remedium świata? Fałsze i prawdy

Poranny Dziennik Zdrowia

doktora Bartka Kulczyńskiego

wtorek, 14 lis 2023 | godz. 06:06

☝ Kwiaty hibiskusa. Na co pomogą i jak stosować?

Dzień dobry o poranku,

kwiaty hibiskusa uważam za jeden z najzdrowszych surowców zielarskich. Oto garść informacji o nim.

Co w sobie kryje?

Hibiskus jest świetnym źródłem silnych przeciwutleniaczy, w tym głównie flawonoidów, kwasów fenolowych i antocyjanów. Spośród nich najważniejszymi są:

hibiscytryna, hibiscyna, pochodne gosypetyny oraz kwas protokatechowy.

Dodatkowo w hibiskusie znajdziemy też cenne kwasy organiczne, takie jak kwas cytrynowy, jabłkowy, winowy i hibiskusowy.

Komu pomoże?

Stosowanie kwiatów hibiskusa sprawdzi się przede wszystkim u osób zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi.

W jednej z najnowszych prac naukowych z 2022 badacze piszą, że hibiskus jest bardzo skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego. U osób regularnie go stosujących nastąpiło obniżenie skurczowego ciśnienia średnio aż o 7,1 mm Hg. [1]

Badacze wskazali, że skuteczność hibiskusa w tym zakresie była podobna do działania przyjmowanych leków.

Hibiskus pomoże też przy zaburzonym profilu lipidowym. Obniża bowiem poziom frakcji LDL o prawie 7 mg/dL, dzięki czemu może pomóc przywrócić równowagę między HDL a LDL.

Inne właściwości

Badania z udziałem ludzi i na zwierzętach wskazują na dodatkowe korzyści zdrowotne:

• obniżanie stężenia glukozy we krwi;

• działanie ochronne na wątrobę;

• zmniejszanie stłuszczenia wątroby.

Hibiskus jest więc ziołem o szerokich właściwościach.

Jak go stosować?

Suszone kwiaty (ok. 1,5-3,0 g) zalewamy 1 szklanką gorącej wody o temperaturze 90℃ i zaparzamy przez ok. 10 min pod przykryciem. Po zaparzeniu odcedzamy susz. Można dodać do naparu odrobinę soku z limonki.

Zalecane spożycie herbatki z hibiskusa to 2-3 szklanki dziennie.

Alternatywą dla naparu jest hibiskus w proszku. Wtedy 1 łyżeczkę zmielonego suszonego surowca zalewa się niedużą porcją gorącej wody i po ostudzeniu wypija się razem z osadem.

Z uwagi na silne działanie obniżające ciśnienie tętnicze, zaleca się zachowanie ostrożności przy stosowaniu leków na nadciśnienie po to, żeby nie doprowadzić do zbyt znacznej redukcji ciśnienia krwi.

Wspomnę, że poradnik (114 stron), jaki dołączam do mojej nowej diety przeciwzapalnej, ma krótki podrozdział o ziołach. Gdyby nie mieli Państwo jeszcze tej diety z poradnikiem, zostawiam link:

Moja dieta przeciwzapalna z poradnikiem pełnym praktycznej wiedzy ▸

A w poradniku na przykład:

• 8 najlepszych ziół wzmacniających działanie przeciwzapalne diety. Str.47-53

• 4 najzdrowsze napary na diecie przeciwzapalnej. Str.91-95

• 7 najbardziej prozapalnych produktów, które stanowczo należy wykluczyć z diety. Str.54-66

• 4 najważniejsze badania wraz z normami, żeby sprawdzić stan zapalny w organizmie. Str.27-29

i wiele więcej.

Przywołana literatura:

1. L.R. Ellis i wsp., A systematic review and meta-analysis of the effects of Hibiscus sabdariffa on blood pressure and cardiometabolic markers, „Nutr Rev” 2022.

dr Bartek Kulczyńsk